Korund - rubín a safír

je chemicky kysličník hlinitý. Al2O3, jeho název pochází patrné ze starého indického slova Kauruntaka, jehož vlastní smysl není již dnes znám. Krystalizuje v klencové soustavě, má tvrdost 9, hustotu 3.9 až 4.1 g/cm3 a jeho indexy lomu jsou nε=1,757 nω=1,765.

safír z jizerské loukyKorund je velmi hledaným drahým kamenem i velmi důležitým nerostem pro použití v praxi, zejména vzhledem k své vysoké tvrdosti, kterou předčí pouze diamant. V přírodě tvoří nejčastěji sloupcovité soudečkovité krystaly, vzácněji krystaly deskovité nebo jehlancovité, nejčastěji však bývá kusový nebo zrnitý. Většinou se vyskytuje v přeměněných horninách. Jeho velké krystaly můžeme najít na našem nalezišti v Pokojovicích na Moravě.

Nejvíce ceněné a hledané jsou pochopitelně jeho drahokamové odrůdy. Z nich vyniká zářivě červený rubín, kámen barvy "holubí krve", patří mezi nejoblíbenější drahé kameny vůbec. Naleziště nejkrásnějších rubínů jsou Cejlon, Barma a Thajsko. Značně oblíben je modrý safír, jehož nejkrásnější ukázky pocházejí rovněž z Cejlonu. Nalezištěm nejlepších evropských safírů je známá Jizerská louka v severních Čechách. Z historických pramenů víme, že v 16. století je hornicky těžil pan Zikmund Smiřický ze Smiřic. Dnes jsou zdejší náplavy přírodní rezervací. Dalším, pouze mineralogicky zajímavým nalezištěm safírů u nás, je lom Kometa u Protivína.

Safíry a zvláště rubíny se ve značné míře používaly k výrobě šperků již ve středověku. Tehdy se tyto kameny opracovávaly jen do podoby nepravidelně zaoblených muglí (mugle je vypouklý zaoblený tvar vybroušených drahokamů), a to jednak pro tehdejší nedokonalé technické možnosti při broušení, jednak aby se uchovalo co nejvíce drahokamové hmoty. Takto opracované safíry a jeden rubín najdeme i v české svatováclavské koruně.

V přírodě se však vyskytují i jinak zbarvené drahokamy - odrůdy korundu, např. bezbarvý, dokonale čirý leukosafír, jímž se často imituje diamant, žlutý korund (tzv. žlutý safír) i vzácný korund fialový (tzv. orientální ametyst).

Ze všech drahokamových odrůd korundu se safíry nejčastěji nalézají ve větších kusech, proto nedosahují nikdy ceny rubínů nebo jinak vybarvených odrůd korundu. Proslulé brusírny rubínů a safírů jsou zejména ve městech Londýn a Paříž, menší pak ve známém Idaru-Obersteinu (Německo) a v pohoří Francký Jura. Rubíny, safíry i ostatní odrůdy korundu se dnes brousí zejména do tvaru briliantu a vsazují se do zlata nebo platiny.

Žádné komentáře:

Okomentovat